Wpisy

 • poniedziałek, 29 sierpnia 2016
 • niedziela, 28 sierpnia 2016
 • wtorek, 09 sierpnia 2016
  • CZY TE KWOTY mogą kłamać - NIE

   Ciekawe ,  a przez lata poprzednie ZAWODZIE widziało z tych pieniędzy marne ochłapy, dobrze, że zaczęto mówić o tych pieniądzach.

    

   Ustroń losuje telewizory

   09-08-2016 19:15

   Ponad 12 procent budżetu Ustronia stanowi przychód z opłaty klimatycznej. Nic dziwnego, że miasto jak tylko może, nakłania do jej uiszczania. Właśnie ruszyła specjalna loteria dla osób, które pobierają taką opłatę.

   Dzięki opłacie uzdrowiskowej Ustroń co roku ma do dyspozycji dodatkowe pięć milionów złotych. fot arc ox.pl

   'Razem można więcej' – to tytuł loterii dla inkasentów pobierających opłatę uzdrowiskową w Ustroniu. Cel? Zwiększenie poboru tej opłaty. Miejscy urzędnicy nie ukrywają, że walka toczy się o niemałe pieniądze. Chcemy w ten sposób zachęcić pozostałe osoby, które prowadzą obiekty noclegowe do pobierania tej opłaty uzdrowiskowej. - mówi Katarzyna Czyż Kaźmierczak, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki UM w Ustroniu. Jak informuje ustroński ratusz, w sezonie w sumie w mieście może przenocować nawet sześć tysięcy osób.

   Gmina Ustroń posiada status gminy uzdrowiskowej. Zgodnie z prawem może taką opłatę pobierać. Obecnie wynosi ona 2,8 zł za dobę dla osoby dorosłej, dzieci płacą połowę stawki. Do zebranej przez miasto kwoty, drugie tyle dokłada samorząd województwa. A to w ciągu roku spore srodki. Jak wylicza szefowa promocji:Tylko w ubiegłym roku, w sumie do ustrońskiego budżetu wpłynęło około pięciu milionów złotych. To 12 procent budżetu miasta. Organizując tę loterię chcemy podziękować wszystkim inkasentom za niełatwą pracę. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy przyjeżdżający chcą ją uiszczać. Dla nas jako miasta jest to ważny temat - mówi.

   Jak szacują urzędnicy, osób uprawnionych do pobierania opląty w Ustroniu jest około stu pięćdziesięciu. Co trzeba zrobić, by wziąć udział w loterii? Wystarczy wypełnić prosty formularz, który znajduje się na internetowej stronie miasta. Zgłaszać można się do 10 października. Osoby, które wezmą udział w loterii będą dzielone na kategorie ze względu na liczbę miejsc noclegowych, które ich obiekty proponują. Do 20 miejsc, od 21 – 100 i powyżej 100 miejsc noclegowych, tak aby mniej więcej wyrównać szanse.

   Na co przeznaczane są pieniądze pozyskane od turystów? Część uzyskana z województwa jest traktowana jako dotacja celowa. Muszą być wydane te środki na infrastrukturę techniczną związaną z funkcjonowaniem uzdrowiska oraz inwestycje w ochronie środowiska, utrzymanie parków, zieleni itd. można je również wydatkować na plany zagospodarowania przestrzennego, czy inne analizy służące utrzymaniu statusu uzdrowiska. W tym roku z tych pieniędzy realizujemy m.in. parking przy ulicy Nadrzecznej. - wyjaśnia burmistrz Ustronia Ireneusz Szarzec. Opłata pobierana przez inkasentów jest natomiast dochodem własnym gminy, może być przeznaczona na każde zadanie realizowane przez gminę.

   Losowanie nagród odbędzie się 14 grudnia. Inkasenci, którzy przekonają do opłat jak największą liczbę turystów będą mieli szansę udziału w dwóch losowaniach. Co można wygrać? Dobrej klasy telewizory smart – dodaje Kaźmierczak. Wartość całej puli nagród w loterii wynosi blisko 30 tys. zł. więcej informacji na
   www.loteria.ustron.pl 

   Jan Bacza

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   rozawodzie
   Czas publikacji:
   wtorek, 09 sierpnia 2016 21:18
 • czwartek, 04 sierpnia 2016