Wpisy

 • poniedziałek, 26 grudnia 2016
  • ZAWODZIE cd.

    

    

    

    

   Plan zdjęciowy /fot. Mariusz Gruszka

   Kręcą film o Zawodziu

   26-12-2016 12:20

   Trwają prace nad powstaniem filmu dokumentalnego ''Uzdrowisko. Architektura Zawodzia''. Premiera odbędzie się 16 czerwca 2017 roku w ramach rozpoczęcia sezonu uzdrowiskowego w Ustroniu.

   "Z wielkim zainteresowaniem przyjąłem informację dotyczącą projektu nakręcenia filmu dokumentującego powstanie dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej Zawodzie w Ustroniu - jednego z najciekawszych projektów architektonicznych w Polsce... Chętnie poprę inicjatywę popularyzującą wiedzę o postaciach, które miały niewątpliwy wpływ na rozwój polskiej myśli architektonicznej, a źródłem dodatkowej dumy i radości jest fakt, że autorami tych wybitnych rozwiązań są absolwenci Politechniki Krakowskiej.” - napisał Jego Magnificencja Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Jan Kazior, obejmując Patronatem Honorowym produkcję filmu dokumentalnego o architekturze Zawodzia.


   Myślę, że zdecydowana większość z nas nie miała świadomości olbrzymich walorów architektonicznych ustrońskiej dzielnicy Zawodzie. Na pewno wytworzyły one naszą regionalną tożsamość, każdy widział „inność” tych budynków, które popularnie nazywamy „piramidami”. Dziś chcemy poprzez film dokumentalny spopularyzować wiedzę, którą do tej pory posiadali specjaliści i fascynaci w tej dziedzinie – Zawodzie jest dziełem sztuki funkcjonalnej, jak nazywa się patetycznie architekturę.

   Prace nad filmem już ruszyły, za nami pierwsze dni zdjęciowe, podczas których realizowaśmy wywiad z Panem Aleksandrem Frantą, architektem Zawodzia. Wywiad ten będzie osią narracji filmu, uzupełnianej przez wypowiedzi osób związanych z Zawodziem, w tym wybitnych architektów czy historyków. Możemy zdradzić, że w styczniu oprócz sfilmowania zimowej scenerii Zawodzia, przeprowadzimy wywiad z Robertem Koniecznym, najbardziej rozpoznawalnym polskim architektem "młodego pokolenia", który niedawno zdobył nagrodę za zaprojektowanie najlepszego budynku na świecie.

   Studio odpowiedzialne za produkcję filmu to marka „Lunar Six“ z Warszawy. Reżyserem dokumentu jest redaktor naczelna Design Alive – portalu i magazynu o projektowaniu, trendach, wnętrzach i architekturze, a także organizator oraz członek kapituły konkursu Design Alive Awards, prestiżowej nagrody dla architektów oraz projektantów. Osoba o ogromnej charyzmie, wiedzy I doświadczeniu w zagadnieniach związanych z projektowaniem i architekturą.

   Film realizuje Gromada Górali na Śląsku Cieszyńskim z siedzibą w Ustroniu.

   Do tej pory patronat nad filmem objęli: Burmistrz Miasta Ustroń, Starosta Powiatu Cieszyńskiego, Rektor Politechniki Krakowskiej, Krajowa Izba Architektów RP, Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.

   Jesteśmy przekonani, że film dokumentalny o dzielnicy Zawodzie stanie się wyjątkową promocją Ustronia, a więc i naszego regionu, a mieszkańcy śląska cieszyńskiego poczują sie dumni, że ten wyjątkowy kompleks mieści się właśnie u nas.

   Zapraszamy do polubienia i śledzenia produkcji filmu na naszym fejsbukowym fanpejdżu .

   Mateusz Bielesz

    

    

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   rozawodzie
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 26 grudnia 2016 18:10
 • piątek, 23 grudnia 2016
 • czwartek, 08 grudnia 2016
  • OSTATNI PROTOKÓŁ 2016 ROKU !

   I tak kończymy rok 2016 ,  życzymy wszystkim ZDROWYCH I WESOŁYCH ŚWIĄT oraz SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2017 !!!                                                                                            

                                  PROTOKÓŁ nr. 29                                               Ustroń , dnia 08,12,2016 r.

    

   Z spotkania  Zarządu Osiedla ZAWODZIE dnia 05,12,2016 r. ,

   Obecni : P. Mitręga ,  T. Welsyng ,  J. Troszok ,  A. Tomiczek ,  R. Tomica .

   Omówiono :

   - udział w spotkaniu z Posłem Jerzym Jachnikiem w dniu 03,12,2016 r. na , którym próbowaliśmy zainteresować Pana Posła sprawą „preferencyjnej ceny gazu dla miast i gmin uzdrowiskowych „ , obiecał  się przyjrzeć sprawie – zobaczymy co z tego wyniknie .

   W dalszej dyskusji ustalono , że :

   - podsumowując naszą działalność za rok 2016 należy stwierdzić, że nasza działalność zaczyna przynosić wymierne efekty, lecz sami nic nie zrobilibyśmy bez dobrej współpracy z Radą Miasta i Urzędem Miasta , wynikiem czego chcielibyśmy w szczególności podziękować za bezpośrednią współpracę i stały kontakt Naczelnikom, Wydziału IGG Panu Andrzejowi Siemińskiemu i Wydziału Ochrony Środowiska Pani Monice Maksymczak.

   Serdecznie dziękując za dotychczasową dobrą współpracę Panu Przewodniczącemu Rady Miasta i Panu Burmistrzowi liczymy, że w latach następnych dalej będziemy się starać wspólnie zagospodarować  i doprowadzić do rozwoju Dzielnicę ZAWODZIE .

             Z życzeniami Zdrowych i Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2017 !

    

   Otrzymują:

   1x Przewodniczący Rady Miasta                                                        Przewodniczący

   1x Burmistrz

   1x a/a                                                                                            Paweł Mitręga

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   rozawodzie
   Czas publikacji:
   czwartek, 08 grudnia 2016 12:48